Strategier for å takle epilepsi i hverdagen
7. mai 200510:00-13:00
Storefjellhall 1
Presentør
Iren Larsen | ||
Inger Hilde Vik | ||
Inger Karin Almås |
Abstract
Hos personer med epilepsi og psykisk utviklingshemming er det erfaringsmessig mange utfordringer for pasientenes nærpersoner. Tileggsdiagnoser som for eksempel autisme er med på å komplisere bildet
ytterlig. Det kan blant annet være vanskelig å skille mellom anfall og spesiell atferd vedkommende har.
Forelesningen vil ta for seg ulike anfallstyper. Det vil bli en gjennomgang av typiske kjennetegn, eksemplifisert med korte videoklipp. I tilegg vil vi vektlegge miljøterapeutiske oppgaver som blant annet observasjon, ulike kartleggingsmetoder, førstehjelp, betydningen av regelmessige medisininntak
og generelle prosedyrer.
Siste del av forelesningen vil fokusere på "Atferdsmedisinsk behandling av epilepsi hos barn med psykisk utviklingshemning."
Barn med psykisk utviklingshemning og epilepsi, har ofte dårlig effekt av antiepileptika og må ofte ha flere typer antiepileptika. Bivirkningene kan ramme kognitive ferdigheter, som vil vanskeliggjøre både opprettholdelse og innlæring av nye ferdigheter. Atferdsmedisinsk behandling kan være et alternativ til farmakologisk behandling. Det vil bli en gjennomgang av den teoretiske delen ved atferdsmedisinsk behandling. Videre vil en komme inn på hvilke utfordringer man står overfor ved slik behandling.
Målgruppen er fortrinnsvis personer som arbeider med brukere med epilepsi.
Det vil være mulighet for deltakerne å ta opp problemstillinger relatert til temaet.